Electric Litany Live @ Gagarin 205 Athens

Συναυλίες!!!

Electric Litany Live @ Gagarin 205 Athens

Δημοσίευσηαπό SoΦα(n)ky την Τρί Σεπ 07, 2010 9:36 pm

25 Σεπτεμβρίου στις 9:30 μ.μ.
η εισοδος κοστιζει 15 euro!

http://www.gagarin205.gr/

Μαζι με τους electric litany θα εμφανιστουν και οι playground noise!

Οι Electric Litany δημιουργήθηκαν την άνοιξη του 2007. Πέρασαν τους επόμενους δώδεκα μήνες κάνοντας πρόβες και δίνοντας συναυλίες σε εγκαταλελειμμένα κτίρια του Λονδίνου.

Σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα το συγκρότημα κατόρθωσε αν χτίσει μια φήμη για τον έντονο, «στοιχειωμένο» και απρόβλεπτο χαρακτήρα των κομματιών τους αλλά και των συναυλιών τους.

Η σύνθεση της μπάντας είναι επίσης ασυνήθιστη και αντισυμβατική, αφού ο Αλέξανδρος Μιάρης (φωνή, κιθάρα) κατάγεται από την Ελλάδα, ο Duane Petrovich (μπασίστας) από το Τέξας και ο βρεττανός Richard Simic (drums) προέρχεται από ένα χωριό καλλιεργητών του Devon.

Παρά το ότι όλοι προέρχονται από τόσο διαφορετικά περιβάλλοντα, κάθε μέλος είναι ακέραιο απέναντι στον ήχο τους. Τα αιθέρια φωνητικά, τ’ αλλόκοτα κιθαριστικά delays, οι ρομποτικοί ρυθμοί και τα διαστρεβλωμένα synths δίνουν ζωή στο νοσταλγικό και lo-fi εναλλακτικό ήχο των Electric Litany.

Το πρώτο τους single “Tear” βρέθηκε στα playlists αρκετών ραδιοφωνικών σταθμών της Ευρώπης και το συγκρότημα συνέχιζε να χτίζει το όνομά του μέσα στη μουσική βιομηχανία, με αιχμή τις δυναμικές ζωντανές εμφανίσεις τους. Επιπλέον τους προηγούμενους μήνες γύρισαν δύο βίντεο 16mm.

Τον Ιούλιο του 2009 ηχογράφησαν το ντεμπούτο τους album, ζωντανά, σε μια εγκαταλελειμμένη εκκλησία στο Βόρειο Λονδίνο, μέσα σε διάστημα τριών ημερών. Το υλικό ταξίδεψε στην Αθήνα για να μιξαριστεί και επέστρεψε πίσω στο Λονδίνο για να γίνει το mastering στα Abbey Road Studios. To “How to be a child and win the war” κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 2010, από την Inner Ear, λαμβάνοντας εξαιρετικές κριτικές.

Οι Electric Litany, αν και κινούνται σ’ ένα διαφορετικό κόσμο από εκείνον της τρέχουσας βρετανικής μουσικής σκηνής, έχουν καταφέρει να συνδεθούν με ένα ακροατήριο – το οποίο αυξάνεται συνεχώς - στην κοινή αναζήτηση της καθαρής, συναρπαστικής, αυθεντικής και ακέραιας μουσικής.

http://www.myspace.com/electriclitany
http://www.electriclitany.com

Οι Playground Noise είναι, στην ουσία, ένα πενταμελές συγκρότημα από την Πάτρα το οποίο αποτελείται από δύο κιθάρες, φωνή, πλήκτρα, τύμπανα, μπάσο και πλαισιώνεται από τρεις φίλους που παίζουν τρομπέτα, τσέλο και βιολί.
Δημιουργήθηκαν το 2006 και στο διάστημα 2007-2009 έχουν παρουσιάσει τα κομμάτια τους ζωντανά σε μουσικές σκηνές της Αθήνας, της Πάτρας και άλλων πόλεων, ενώ συμμετείχαν στο Φεστιβάλ Manifest 2 και στο Athens Video Art Festival του 2009. Σε κάποιες από τις παραπάνω συναυλίες οι Playground Noise έχουν μοιραστεί την ίδια σκηνή με καλλιτέχνες όπως οι: Κ.Βήτα, Sigmatropic, Κόρε Ύδρο, Abbie Gale, Lolek.

Την άνοιξη του 2008 κυκλοφόρησαν τα πρώτα τους τραγούδια (Sundays/Flowers) σε ένα 7’’ βινύλιο από την Inner Ear Records. Το ομώνυμο ντεμπούτο τους album κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 2010, από την ίδια εταιρεία.

Νίκος Ντεντόπουλος: πλήκτρα
Θεόδωρος Παπαδόπουλος: κιθάρα
Ανδρέας Λαμπρόπουλος: τύμπανα
Τίμων Καρδάμας: μπάσο
Βασίλης Σμπήλιας: κιθάρα, φωνή

και
Κώστας Παυλόπουλος: τρομπέτα
Σοφία Ιωαννίδη: τσέλο
Ειρήνη Βαλαωρίτου: βιολί

http://www.myspace.com/playgroundnoise
η αγαπη ειναι σαν την ενεργεια,δεν χανεται απλα αλλαζει μορφες
Άβαταρ μέλους
SoΦα(n)ky
Site Admin

Δημοσ.: 505
Εγγραφη: Τρί Απρ 14, 2009 5:05 pm

Re: Electric Litany Live @ Gagarin 205 Athens

Δημοσίευσηαπό mitsos zoup την Τετ Σεπ 08, 2010 6:49 pm

δεν υπαρχει θεος ...την ιδια μερα παιζουν οι archive στο λυκαβηττο ρε παιδια γαμω την γκαντεμια μου..
τοσες μερες εχει ο σεπτεμβρης τι να πεις παραπανω :angry4: ..αλλη φορα
mitsos zoup

Δημοσ.: 448
Εγγραφη: Τρί Απρ 14, 2009 12:18 am

Δημοσίευσηαπό SoΦα(n)ky την Τετ Σεπ 08, 2010 7:58 pm

θα τους δεις αλλη φορα....προβλεπω να εχουμε νεες συναυλιες τους συντομα!
Άβαταρ μέλους
SoΦα(n)ky
Site Admin

Δημοσίευσηαπό SoΦα(n)ky την Δευτ Σεπ 27, 2010 2:09 pm

και επιτελους ηρθε το σαββατο!!!
οι εντυπωσεις απο το live ειναι οι καλυτερες!
πρωτοι βγηκαν οι playground noise οι οποιοι ηταν καλοι και εκεινοι εχουν αγγλικο στιχο..βεβαια κατα την προσωπικη μου αποψη δεν ειχαν κατι που να ξεχωριζουν,κατι καινουργιο....αλλα περα απο αυτο επαιξαν μια χαρα και ενθουσιασαν τον κοσμο...
και υστερα ηρθαν οι electric litany και τα ξεχασες ολα!ξεχασες το που βρισκοσουν,ποιοι επαιζαν πριν...ο αλεξανδρος (ο τραγουδιστης) συγκεντρωσε ολα τα βλεμματα...εχει μια τρομερη ικανοτητα που σε μαγνητιζει,πραγματικα του ανηκει η σκηνη σε βαθμο που τα υπολοιπα μελη απλα τον πλαισιωνουν...ειναι λες και ο αλεξανδρος μονος του ειναι η μπαντα..!επαιξαν τα τραγουδια απο το δισκο τους,αλλα 2 καινουρια,1 τραγουδι που δεν καταφερε να μπει στο δισκο καθως και 1 απο την εποχη που ο αλεξανδρος ηταν τραγουδιστης των dead eyes of youth...
ηταν καταπληκτικοι και πολυ ευδιαθετος ο αλεξανδρος εκανε αστεια και αναφορα στους αστυνομικους για τους οποιους τρεφει ιδιαιτερα αισθηματα.. :p
ηταν μια εξαιρετικη βραδυα!
Άβαταρ μέλους
SoΦα(n)ky
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mitsos zoup την Τρί Σεπ 28, 2010 4:03 pm

ναι πρεπει να χεις δικιο ..πηγε ενας φιλος μου και μου πε τα καλυτερα λογια ειδικα για τους electric litany..
μαλιστα μου λεγε οτι η φωνη του και οι κινησεις του τραγουδιστη ειδικα ηταν σουπερ μπραβο τους και αντε να τους δουμε κι εμεις συντομα αμα βαρεσουν πουθενα...για τους playground noise εμαθα οτι ηταν αρκετα καλοι τους εχω δει κι εγω και μου αρεσαν μπορω να πω..
αυτα.................
mitsos zoup

Δημοσ.: 448
Εγγραφη: Τρί Απρ 14, 2009 12:18 am

Επιστροφή στην Live Events

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης